ELMAS

Anasayfa Mücevher Taşları Elmas

ELMAS

Elmas adını sertliğinden alan “adamas” kelimesinden türemiştir. Çok yüksek basınç ve sıcaklıklar altında oluşan elmaslar saf karbon birleşiminde olup kovalent bağ yapısına sahiptir. Elmasa bildiğimiz adıyla pırlanta şeklini 1919 yılında Marcel Tolkowsky vermiştir. Pırlanta (round, brilliant ya da full cut) kesim elmasın aldığı ışığı en canlı şekilde yansıtmasına olanak vermektedir.

Pırlantanın 4C’si

Bir pırlantanın 4C derecelendirmesi pırlantanın değerini belirlemeye yardımcı olur ve kalitesini gösterir.

Carat(Ağırlık)

Carat süs taşlarında ağırlık ölçü birimidir. 1 Carat 0.2 Grama denk gelmektedir. Diğer her şeyde olduğu gibi daha büyük elmaslar daha nadirdir ve daha çok arzu edilir.

IMG

Color(Renk)

Elmasta renk aslında renk yokluğu demektir. Uluslar arası standartlara göre elmaslar Renksizden (D) Tonlu Sarı’ya (Z) kadar derecelendirilir. Bir elmasın ne kadar beyaz ya da renksiz olduğu değerini etkileyen faktörlerden biridir.

IMG

Clarity(Berraklık)

Yüksek basınç ve sıcaklık altında oluşan elmas kristalleri çoğu zaman büyürken bünyesine yabancı bir mineral alabilirler. Bunlara inklüzyon (kapanım) denir ve elmasın safsızlığını gösterir. İnklüzyonlara ek olarak bir elmasın içerisinde küçük çatlak yapıları ya da ikizlenmeler de gözlemlenebilmektedir. Bütün bu unsurların elmas içerisinde ne kadar belirgin olduğu o elmasın berraklık skalasıyla ölçülmektedir.

IMG

Cut(Kesim)

Elmaslar ışığı ve ışıltıyı en iyi ileten süs taşlarından biridir. Elmasların bu özelliğini vurgulamak için kesim oranları çok önemlidir. Bir elmasın kesimi ne kadar iyi ise ışıkla o denli iyi bir etkileşime girer.

IMG
IMG