RENLİ TAŞLAR

Anasayfa Mücevher Taşları Renkli Taşlar

Yakut

Adını Latince “kırmızı” anlamına gelen “ruber” kelimesinden alan yakut (ruby) korundum mineralinin pembe ile kan kırmızısı renginde olan bir çeşididir.

Yakuta kırmızı rengini veren içerisindeki krom elementidir. Kromun varlığı ne kadar artarsa taşın kırmızılığı da o denli artmaktadır.

Yakutlar bazen asterizm özelliği gösterebilmektedir. Asterizm taştan yansıyan ışığın yıldız gibi görünmesidir.

IMG

Safir

Safir adı, Yunanca "sappheiros" maviden türemiştir. Antik çağda, lazurit gibi herhangi bir mavi taşa Safir denirdi. İlk başlarda sadece mavi korunduma safir dense de bugün korundumlarda kırmızı dışındaki tüm renklerin değerli taş kalitesinde olanına Safir denmektedir. İçinde eser miktarda demir, titanyum, magnezyum, krom ya da vanadyum bulundurabilir.

Pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor ve menekşe renklerinde bulunabildiği gibi renksiz safirler de doğada bulunabilmektedir.

IMG

Zümrüt

Zümrüt adı Yunanca "smaragdos" yeşil taştan türemiştir. Beril grubundaki en değerli taştır. Yeşili eşsizdir ve bu nedenle "zümrüt yeşili" olarak adlandırılır. Zümrüt, koyu parlak yeşil rengi, şeffaflığı ve oldukça yüksek sertliği nedeniyle oldukça değerlidir. Antik çağlardan beri değerli taşlar arasında elmas ve yakut ile birlikte hakim konumunu korumuştur.

Zümrüt genellikle kapanımlarla bulanıklaşır fakat bu kapanımlar kusur olarak sınıflandırılmazlar. Aksine doğal ve sentetik olan zümrütler arasındaki farkı göstermede yardımcı olurlar.

Zümrütler beril grubu minerallerin en değerlisidir. Beril grubu diğer süs taşlarında ise rengi yeşilimsi maviden saf maviye kadar değişen akuamarin, soluk, neredeyse renksiz olan goşenit, açık sarı-yeşil ila altın sarısı renklerde bulunan heliodor, gül ve pembe renkte morganit, kırmızı çeşidi olan biksbit vardır.

IMG

Topaz

Topaz, adını Yunanca "topazion"dan, Sanskritçe "tapas" ateşten sonra, mücevher kalitesinde parlaklığı olan malzeme anlamından almaktadır.

Topazın geniş bir renk skalası mevcuttur. Kırmızı, pembe, mor, sarı, turuncu, kahverengi, mavi, yeşil renklerde olabildiği gibi renksiz de bulunabilmektedir. En değerlisi ise Imperial Topaz’dır Kırmızı ve pembe topazlar da nadirlikleri sayesinde değerlidir.

IMG

Diaspor

Özellikle Türkiye’nin Muğla-Milas bölgesinde yaygınca bulunan diasporlar, camsı parlaklığa sahip yeşilimsi-kahverengi, sarı, renksiz, bazen pembemsi veya beyaz düz kristaller oluşturur. Bazı örnekler, gün ışığında yeşilimsiden tungsten ışığı altında pembemsi kahverengiye hafif bir renk değişimi gösterebilen süs taşlarıdır.

IMG